Answer:
20 cm
Explanation:
We can solve the problem by using the magnification equation:

where
is the size of the image
is the height of the real object (the man)
is the distance of the image from the lens
is the distance of the object (the man) from the lens
Solving the formula for
, we find

And the negative sign means the image is inverted.
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
Δx=(v+v0/2)t
Explanation:
We can figure out which kinematic formula to use by choosing the formula that includes the known variables, plus the target unknown.
In this problem, the target unknown is the initial velocity v_0v
0
v, start subscript, 0, end subscript of the roller coaster.
Answer:
66.98 db
Explanation:
We know that

L_T= Total signal level in db
n= number of sources
L_S= signal level from signal source.

= 66.98 db