Answer:
Dr Cash for $461,795,
Cr Premium on Bonds Payable for $11,795
Cr Bonds Payable for $450,000
Explanation:
Journal entries
Dr Cash for $461,795,
Cr Premium on Bonds Payable for $11,795
Cr Bonds Payable for $450,000
(Issue price of $461,795 - par value of $450,000) =$11,795
19...
1st you add the number of patients she had
24+16+25+8+22= 95
2nd divide the number by the days of the week
95/5=19
please vote my answer brainliest. thanks!
Occupational Safety and Health Administration (OSHA) was created to ensure healthy and safe work environments for all workers. Being that the factory did not offer adequate ventilation, the workers could be at risk for harm, and be in violation of OSHA standards.
Answer:
4
Explanation:
Given:
A company employs two office assistants for every nine architects and
ratio is given = 2:9
Question asked:
How many new office assistants will it need to hire as it plans to hire eighteen new architects = ?
Solution:
Let ratio of new office assistants = 
Ratio of two office assistants for every nine architects = 2:9
By using formula of ratio and proportion:
Ratio of two office assistants for every nine architects : : ratio of new office assistants for eighteen new architects,
2 : 9 : :
: 18

By cross multiplication,

Dividing both side by 9,

Thus, 4 new office assistants will it need to hire.
Using the formula to calculate the total cost:
Cost = (85% x 3 million) + (60% x 3 million) + (20% x 3 million)
Cost = (0.85 x 3 million) + (0.60 x 3 million) + (0.20 x 3 million)
<span>Cost = (2.55 million) + (1.8 million) + (0.6 million)
Cost = 4.95 millions.</span>