<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)
Answer:
(II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity.
Explanation:
Bond polarity is proportional to difference in electronegativity between bonded atoms.
Atoms Electronegativity Bond Electronegativity difference
Cl 3.0 Cl-F 1.0
Br 2.8 Br-Cl 0.2
F 4.0 Cl-Cl 0
H 2.1 H-C 0.4
C 2.5 H-N 0.9
N 3.0 H-O 1.4
O 3.5 Br-F 1.2
I 2.7 I-F 1.3
Si 1.9 Cl-F 1.0
P 2.2 Si-Cl 1.1
Si-P 0.3
Si-C 0.6
Si-F 2.1
So, clearly, order of increasing polarity : O-H > N-H > C-H
So, (II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity
Answer :
(1) The number of valence electrons present in the compound is, 20
(2) The number of bonded electrons present in the compound is, 16
(3) The number of lone pair electrons present in the compound is, 4
(4) The number of single bonds present in the compound is, 8
Explanation :
Lewis-dot structure : It shows the bonding between the atoms of a molecule and it also shows the unpaired electrons present in the molecule.
In the Lewis-dot structure the valance electrons are shown by 'dot'.
The given molecule is, 
As we know that carbon has '4' valence electrons, hydrogen has '1' valence electrons and oxygen has '6' valence electrons.
Therefore, the total number of valence electrons in
= 2(4) + 6(1) + 6 = 20
According to Lewis-dot structure, there are 16 number of bonding electrons and 4 number of non-bonding electrons or lone pair of electrons.
The Lewis-dot structure of
is shown below.