Answer:
k = 1.3 x 10⁻³ s⁻¹
Explanation:
For a first order reaction the integrated rate law is
Ln [A]t/[A]₀ = - kt
where [A] are the concentrations of acetaldehyde in this case, t is the time and k is the rate constant.
We are given the half life for the concentration of acetaldehyde to fall to one half its original value, thus
Ln [A]t/[A]₀ = Ln 1/2[A]₀/[A]₀= Ln 1/2 = - kt
- 0.693 = - k(530s) ⇒ k = 1.3 x 10⁻³ s⁻¹
Missing table!! write the elements with the first letter of the symbol with Upper Caps letters!!!
http://www.chemeddl.org/services/moodle/media/QBank/GenChem/Tables/EStandardTable.htm
<span>Ni2+ +Pb(s) → Ni(s) + Pb2+
</span>The potential of the oxidation of Pb(s) --> Pb2+(aq) is 0.126 V
The potential of the reduction go Ni2+(aq) --> Ni(s) is -0.25 V
<span>Add the two together and the potential for the reaction is -0.124 V (NO SPONTANEOUS THE SIGN IS NEGATIVE)
</span><span>au3+ + al(s) → au(s) + al3+Au3+(aq) -> Au(s) +1.5 VAl -> Al3+ +1.66VV= 3.16 (SPONTANEOUS THE SIGN OF THE PONTENTIAL IS POSITIVE)</span><span>Sr2+ + Sn(s) → Sr(s) + Sn2+
</span>
Sr2+(aq) + 2 e– <span> Sr(s) V= -2.89V
</span>Sn -> Sn2+ V= 0.14 V
V= -2.75 V (no spontaneous)
<span>Fe2+ + Cu(s) → Fe(s) + Cu2+
</span>Fe2+(aq) + 2 e–<span> </span><span> Fe(s) V= -0.44 V
</span>Cu -> C2+ V = - 0.337V
V= - 0.777V (no spontaneous)
Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
The following are the answers to the different questions:
<span>The four rows of data below show the boiling points for a solution with no solute, sucrose (C12H22O11), sodium chloride (NaCl), and calcium chloride (CaCl2) (not in that order). Which boiling point corresponds to calcium chloride?
A. 101.53° C
Which of the following solutions will have the lowest freezing point?
D. 1.0 mol/kg magnesium fluoride (MgF2)
Which of the following compounds will be most effective in melting the ice on the roads when the air temperature is below zero?
A. sodium iodide (NaI)
Four different solutions have the following vapor pressures at 100°C. Which solution will have the greatest boiling point?
B. 96.3 kPa
Four different solutions have the following boiling points. Which boiling point corresponds to a solution with the lowest freezing point?
D. 108.1°C</span>
The answers are "t<span>ails of comets, the ionosphere, and a neon sign." or options A, D, and E. Tails of comments are mainly made of plasma. Ice cubes are examples of a solid. A gas fire key word gas is example of a gas. The ionosphere is also mainly made of plasma. A neon sign uses plasma in order to work. A flashlight uses a light bulb which isn't a example of plasma therefore thats a no.
Hope this helps!
</span>