Answer:
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
Explanation:
Given data:
Mass of hydrogen = 31.7 g
Mass of carbon = 283.4 g
Mass of oxygen = 377.4 g
Molar mass of compound = 176.124 g/mol
Molecular formula = ?
Solution:
Number of gram atoms of H = 31.7 / 1.01 = 31.4
Number of gram atoms of O = 377.4 / 16 = 23.6
Number of gram atoms of C = 283.4 / 12 = 23.6
Atomic ratio:
C : H : O
23.6/23.6 : 31.4/23.6 : 23.6/23.6
1 : 1.33 : 1
C : H : O =3 (1 : 1.33 : 1
)
Empirical formula is C₃H₄O₃.
Molecular formula:
Molecular formula = n (empirical formula)
n = molar mass of compound / empirical formula mass
Empirical formula mass = 3×12+4+3×16 = 88
n = 176.124 / 88
n = 12
Molecular formula = n (empirical formula)
Molecular formula = 2 (C₃H₄O₃)
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
A) Magnets can attract through solid materials.
Hello!
To do this, use the molar mass. This is how much a mole of an atom weighs. A mole is 6.02214076×10²³ atoms.
Molar masses of:
Se: 78.96 g/mol
Cu: 63.546 g/mol
Ba: 137.327 g/mol
Now, the element with the highest molar mass will have the fewest atoms. This is because the element weighs more, so therefore for the same amount of mass, there will be less of the element needed to reach that mass.
Therefore, 10g of Ba would have the fewest number of atoms.
Hope this helps!
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
Well this is a metathesis or partner exchange reaction....and barium sulfate is as soluble as a brick...
Explanation:
And so...
Ba(NO3)2(aq)+K2SO4(aq)→2KNO3(aq)+BaSO4(s)⏐↓
Note that you simply HAVE TO KNOW that barium sulfate is insoluble....as is lead sulfate, and as is (less so) calcium sulfate
Explanation: