Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />
Answer:
The temperature difference of the body after 3 hours = 5.16 K
Explanation:
we know that the number of moles of O₂ inhaled are 0.02 mole/min⁻¹
or, 1.2 mole.h⁻¹
The average heat evolved by the oxidation of foodstuffs is then:
⇒ Q avg =
= 7.2 kj.h⁻¹.Kg⁻¹
the heat produced after 3 h would be:
= 7.2 kj. h⁻¹.Kg⁻¹ x 3 h
= 21.6 kj. kg⁻¹
= 21.6 x 10³ j kg⁻¹
We know Qp = Cp x ΔT
Assume the heat capacity of the body is 4.18 J g⁻¹K⁻¹
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 5.16 K
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal
Answer:
1.216mol
Explanation:
The molar mass of C₄H₁₀ is (12 x4)+ (1x 10) = 48 + 10 = 58g
1 grams C4H10 is equal to 0.017205129881525 mole.
70.7 grams = 70.7 x 0.017205129881525 = 1.216mol
<span>It is the valence orbit that controls the electrical properties of the atom. The valence electron is referred to as a "free electron.' Valence electrons have the highest energy of all electrons in an atom; they are also the most reactive, meaning they are usually the electrons involved in bonding. When silicon atoms combine to form a solid, they arrange themselves into an orderly pattern called a crystal.</span>