Answer:
Net profit= 475000
Explanation:
Giving the following information:
Scenario 15-8 Mega Media Cable TV can purchase an exclusive right to sell a premium sports channel in its market area.
Fix cost= $100,000
Price= $25
Occasional sports viewers= 20000
Hardcore sport viewers= 3000
Revenues= 23000*25= $575000
Fix cost= (100000)
Net profit= 475000
Answer:
- <u>Members of teams with high cohesiveness feel higher loyalty to the team and have better job satisfaction.</u>
- <u>Teams with high cohesiveness are generally more productive due to the energizing effect of regular interaction among team members.</u>
Explanation:
Remember, cohesiveness looks at the degree to which team members <em>stick</em> together in times of difficulties.
Also cohesive teams are good communicators; they would involve in regular interactions among team members, an attitude which when applied to an organisation setting would increase the team's productivity.
Answer:
Corporate entrepreneurship
Explanation:
Corporate entrepreneurship -
It is the method , adapted to establish some fresh business services , products and processes in an already existing organization is referred to as a corporate entrepreneurship .
This method is adapted in order to generate revenue and incorporate new goods and services .
This method increases the innovation and growth of the existing organisation.
Hence , from the given scenario of the question,
The correct term is Corporate entrepreneurship .
45N + 400M + 20P ≥ 45 is the constraint that limits the amount of time the writer will work each week.
Explanation:
Integer constraints limit any or all variables to only allow integer values in the optimisation issue. It allows for precise simulation of situations that include discrete numbers (such as equity shares) or decisions yes or no.
Both "limits" and "restrictions" are "restrictions," which may be the broadest word to denote anything that prohibits a entity or a mechanism from happening. "Standards" and "controls" typically feel like standing back, where "stretches" sound like being alone.
Answer:
$546,750
Explanation:
Sales 2,498,000
COGS (1,376,000)
gross profit 1, 112,000
S&A salaries (219,000)
other S&A (346,000)
underapplied MO (10,250) *
net income 536.750
*we need to compare the actual voerhead with the applied overhead:
<u>actual overhead:</u> 176,000 + 420,000 = 596,000
<u>applied overhead:</u>
overhead rate:

568,000 / 32,000 = 17.75
33,000 x 17.75 = 585.750
overhead
<u>debit credit</u>
596,000 585,750
10,250 underapplied overhead
As the applied was lower it is underapplied we need to recognzie more cot thus, the net income decrease.