D. made because made is a synonym for assembled
Answer:
number of pulses produced = 162 pulses
Explanation:
give data
radius = 50 mm
encoder produces = 256 pulses per revolution
linear displacement = 200 mm
solution
first we consider here roll shaft encoder on the flat surface without any slipping
we get here now circumference that is
circumference = 2 π r .........1
circumference = 2 × π × 50
circumference = 314.16 mm
so now we get number of pulses produced
number of pulses produced =
× No of pulses per revolution .................2
number of pulses produced =
× 256
number of pulses produced = 162 pulses
Answer:
v₀ = 2,562 m / s = 9.2 km/h
Explanation:
To solve this problem let's use Newton's second law
F = m a = m dv / dt = m dv / dx dx / dt = m dv / dx v
F dx = m v dv
We replace and integrate
-β ∫ x³ dx = m ∫ v dv
β x⁴/ 4 = m v² / 2
We evaluate between the lower (initial) integration limits v = v₀, x = 0 and upper limit v = 0 x = x_max
-β (0- x_max⁴) / 4 = ½ m (v₀²2 - 0)
x_max⁴ = 2 m /β v₀²
Let's look for the speed that the train can have for maximum compression
x_max = 20 cm = 0.20 m
v₀ =√(β/2m) x_max²
Let's calculate
v₀ = √(640 106/2 7.8 104) 0.20²
v₀ = 64.05 0.04
v₀ = 2,562 m / s
v₀ = 2,562 m / s (1lm / 1000m) (3600s / 1h)
v₀ = 9.2 km / h
Answer:
ΔKE=-347.278 kJ
ΔPE= 441.45 kJ
Explanation:
given:
mass m=900 kg
the gravitational acceleration g=9.81 m/s^2
the initial velocity
=100 km/h-->100*10^3/3600=27.78 m/s
height above the highway h=50 m
h1=0m
the final velocity
=0 m/s
<u>To find:</u>
the change in kinetic energy ΔKE
the change in potential energy ΔPE
<u>assumption:</u>
We take the highway as a datum
<u>solution:</u>
ΔKE=5*m*(
^2-
^2)
=-347.278 kJ
ΔPE=m*g*(h-h1)
= 441.45 kJ