Answer:
a. The company can utilize production facilities to produce greater volumes to meet demand from a larger market, leading to higher productivity, lower cost and greater profitability.
Explanation:
Options are <em>"a. the company can utilize its production facilities to produce greater volumes to meet demand from a larger market, leading to higher productivity, tower cost and greater profitability. b. it will lead to a lower sales volume, which enables the company to free up more production power and require fewer employees. c. it will lead to a lower sales volume, which will reduce production costs and lead to greater production power. d. It will lead to a lower sales volume which means using less production power, enabling employees to have more time to participate in a learning environment."</em>
<em />
The question here is how the company will benefit by entering global market. And to enter global market, the company must produce larger volumes. So, the options B, C,& D are not correct. Because the company is looking to produce more and utilize its production capacity to the full to increase the profits by decreasing the costs (economies of scale). Thus, option A is correct.
"researchers usually start their investigation by examining some of the rich variety of low-cost and readily available <u>"secondary" </u>data, then collect <u>"primary"</u> data if the needed data don't existing or are dated, inaccurate, incomplete or unreliable."
Primary data will be data that you gather particularly with the end goal of your examination venture. An advantage of primary data is that it is particularly custom fitted to your examination needs. A weakness is that it is costly to acquire.
Secondary data alludes to information which is gathered by somebody who is somebody other than the client. Regular sources of secondary data for sociology incorporate censuses, data gathered by government divisions, hierarchical records and information that was initially gathered for other research purposes.
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit
Answer:
(D) Traceable to a single cost object.
Explanation:
A direct cost -
It is refers to the amount which is directly linked to the production of the specific products and services , is referred to as the direct cost .
The direct cost is variable in nature .
The direct cost can be traced to the cost object , that can be department , product or service.
Hence, from the given information of the question,
The correct option is D.