Answer:3 gallons of paint
Step-by-step explanation:multiply 23 times 16 and then divide by 175.
I believe the answer would be 4.2.
Add all the points together and divide by 10
I say it is C. Basically I just eliminate the potential answered down. A could not be the one since not all student in 2nd period got 100% and average students got below 95%. B cannot be it since both box plot have the same median. I do not think D is it because of how the answer is told. "The 4th period class should get the reward. Their lowest score is an outlier, and should be thrown out," it sound childish and makeing a joke to put "and should be thrown out." I may be wrong but that is my opinion. The relatively the best and reasonable answer is C.
<span />
Answer:
first graph is not a function, second graph is a function, 3rd is not enough information, 4th is a function, 5th is not a function, 6th is a function
Step-by-step explanation:
90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691