Answer:
1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Explanation:
(a) Calculate the solubility of the Sr₃(PO₄)₂
Let s = the solubility of Sr₃(PO₄)₂.
The equation for the equilibrium is
Sr₃(PO₄)₂(s) ⇌ 3Sr²⁺(aq) + 2PO₄³⁻(aq); Ksp = 1.0 × 10⁻³¹
1.2 + 3s 2s
![K_{sp} =\text{[Sr$^{2+}$]$^{3}$[PO$_{4}^{3-}$]$^{2}$} = (1.2 + 3s)^{3}\times (2s)^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\\text{Assume } 3s \ll 1.2\\1.2^{3} \times 4s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\6.91s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\s^{2} = \dfrac{1.0 \times 10^{-31}}{6.91} = 1.45 \times 10^{-32}\\\\s = \sqrt{ 1.45 \times 10^{-32}} = 1.20 \times 10^{-16} \text{ mol/L}\\](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BSr%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%24%5E%7B3%7D%24%5BPO%24_%7B4%7D%5E%7B3-%7D%24%5D%24%5E%7B2%7D%24%7D%20%3D%20%281.2%20%2B%203s%29%5E%7B3%7D%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C%5Ctext%7BAssume%20%7D%203s%20%5Cll%201.2%5C%5C1.2%5E%7B3%7D%20%5Ctimes%204s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C6.91s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5Cs%5E%7B2%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7B1.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%7D%7B6.91%7D%20%3D%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%20%5Csqrt%7B%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%7D%20%3D%201.20%20%5Ctimes%2010%5E%7B-16%7D%20%5Ctext%7B%20mol%2FL%7D%5C%5C)
(b) Concentration of PO₄³⁻
[PO₄³⁻] = 2s = 2 × 1.20× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 2.41× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹
(c) Moles of PO₄³⁻
Moles = 0.750 L × 2.41 × 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.
Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
Answer:
Ketone
Explanation:
As you are stating here, we have a carbonated chain of three carbons, and the first and last has 3 Hydrogens, then this means that we have CH₃ . The center carbon is a carbon double bonded to oxygen.
In general terms this belongs to the carbonyl group. However, this alone does not represent a functional group, but when it's in a chain with other radycals or chains, it becomes a functional group.
In this case, the molecule you are talking here is the following:
CH₃ - CO - CH₃
This molecule is known as the Acetone, and has the general form of:
R - CO - R'
Which belongs to a ketone as a functional group.
Answer: Option (e) is the correct answer.
Explanation:
A bond that is formed when an electron is transferred from one atom to another results in the formation of an ionic bond.
For example, NaBr will be an ionic compound as there is transfer of electron from Na to Br.
Whereas a bond that is formed by sharing of electrons is known as a covalent bond.
For example,
will be a covalent compound as there is sharing of electron between carbon and bromine atom.
Also, when electrons are shared between the combining atoms and there is large difference in electronegativity of these atoms then partial charges develop on these atoms. As a result, it forms a polar covalent bond.
For example, in a HBr compound there is sharing of electrons between H and Br. Also, due to difference in electronegativity there will be partial positive charge on H and partial negative charge on Br.
Thus, we can conclude that out of the given options HBr is the only compound that has polar covalent bonds.