Answer:
$1.60
$2.88
Step-by-step explanation:
To find the selling price of the distributor and the retailer, we first need to find how much the distributor sells each pack of cards.
To find the selling price we use the formula.
Selling Price = Cost + Markup
Cost = $0.80
Markup rate = 100% or 1
Selling Price = 0.80 + (0.80*1)
Selling Price = $1.60
So the distributor sells each pack of cards at $1.60 to the retailer.
Now to find the selling of the retailer, we need to use the selling price of the distributor.
Cost = $1.60
Markup rate = 80% or 0.80
Selling price = 1.60 + (1.60 * 0.80)
Selling price = $2.88
So the retailer sells each pack of cards at $2.88 to the customers.
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587
Answer:
(A) 0.15625
(B) 0.1875
(C) Can't be computed
Step-by-step explanation:
We are given that the amount of time it takes for a student to complete a statistics quiz is uniformly distributed between 32 and 64 minutes.
Let X = Amount of time taken by student to complete a statistics quiz
So, X ~ U(32 , 64)
The PDF of uniform distribution is given by;
f(X) =
, a < X < b where a = 32 and b = 64
The CDF of Uniform distribution is P(X <= x) =
(A) Probability that student requires more than 59 minutes to complete the quiz = P(X > 59)
P(X > 59) = 1 - P(X <= 59) = 1 -
= 1 -
=
= 0.15625
(B) Probability that student completes the quiz in a time between 37 and 43 minutes = P(37 <= X <= 43) = P(X <= 43) - P(X < 37)
P(X <= 43) =
=
= 0.34375
P(X < 37) =
=
= 0.15625
P(37 <= X <= 43) = 0.34375 - 0.15625 = 0.1875
(C) Probability that student complete the quiz in exactly 44.74 minutes
= P(X = 44.74)
The above probability can't be computed because this is a continuous distribution and it can't give point wise probability.
Answer:
18.25
Step-by-step explanation:
just divide the total cost of scarves by the number of scarves:
91.25 / 5 = 18.25
Answer:
The cost of a box of crackers is $2.25.
Step-by-step explanation:
Let the cost of a containers of yogurt is $x and cost of a box of crackers is $y.
It is given that Mandy can buy 4 containers of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55.
.... (1)
She can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90.
.... (2)
On solving (1) and (2), using graphing calculator, we get


Therefore the cost of a box of crackers is $2.25.