answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Akimi4 [234]
2 years ago
9

Suppose that a local supermarket sells apples and oranges for 50 cents apiece, and at these prices is able to sell 100 apples an

d 200 oranges per week. One week, the supermarket lowered the price per apple to 40 cents and sold 120 apples. The next week, they lowered the price per orange to 40 cents (after raising the price per apple back to 50 cents) and sold 240 oranges. These results imply that the
a. price elasticity of apples is lower than the price elasticity of oranges
b. price elasticity of apples is higher than the price elasticity of oranges
c. demand for apples is more price sensitive than the demand for oranges
d. demand for oranges is more price sensitive than the demand for apples
e. price elasticities of demand for apples and oranges are the same over these price ranges
Business
1 answer:
dezoksy [38]2 years ago
7 0

Answer:

e. price elasticities of demand for apples and oranges are the same over these price ranges

Explanation:

Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price.

Price elasticity = percentage change in quantity demanded / percentage change in price

Percentage change in price = (50-40) / 50 = 0.2 × 100 = 20%

Percentage change in quantity demanded of Apples = (120 - 100) / 100 = 0.2 × 100 =

20%

Percentage change in quantity demanded of oranges = (240 - 200) / 200 = 0.2 × 100 = 20%

Price elasticity of demand for oranges = 20% / 20% = 1

Price elasticity of demand for Apples = 20% / 20% = 1

When coefficient of elasticity is equal than one, elasticity of demand is unit elastic.

This implies that the elasticity of demand for Apples and oranges are the same. A change in the price of oranges and apples would lead to the same proportional change for each of the demand for Apples and oranges.

I hope my answer helps you

You might be interested in
Kostelnik Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours
Leno4ka [110]

Answer:

Unit cost= $347.8

Explanation:

Giving the following information:

The total fixed manufacturing overhead cost of $468,000, variable manufacturing overhead of $2.10 per machine-hour, and 72,000 machine-hours.

Job A496:

Number of units in the job 10

Total machine-hours 80

Direct materials $ 930

Direct labor cost $ 1,860

First, we need to calculate the manufacturing overhead rate:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (468,000/72,000) + 2.1= $8.6 per machine hour

Now, we can calculate the total cost:

Total cost= direct material + direct labor + manufacturing overhead

Total cost= 930 + 1,860 + (8.6*80)= $3,478

Unit cost= total cost/ number of units= 3,478/10= $347.8

8 0
2 years ago
If a stadium sells 40,000 seats sold at $20, $22.50, and $25 and $28 equally distributed in four sections, how much can be made
Ksenya-84 [330]
Section A = 22,500 seats
section B = 14,900 seats
section C = 7,600 seats
7 0
2 years ago
When the price level decreases, _____. rev: 06_12_2018 Multiple Choice the demand for money falls and the interest rate falls ho
beks73 [17]

Answer:

The demand for money falls and the interest rate falls.

Explanation:

Price level can be described as the evaluation of the amount in which goods and services are sold in the market. A change in the price level can greatly affect the demand of a customer either positively or negatively.

A decrease in the price level enables a customer to purchase more products and at the same time save some amount of money, this results in the reduction of interest rates.

When the price level reduces, individuals will need less amount of money to buy the same quantity and type of product.

6 0
2 years ago
Emily earns $786 per month plus a 3 1/4 % commission on sales. What were her total earnings last month when she has sales of $14
Brilliant_brown [7]

add the money together and then divide it by the fraction or percent

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
10 percent partner in a partnership that incurred a $4 million business loss this year. Jahlil has no other business activities.
sashaice [31]

Answer:

$250,000 and $500,000

Explanation:

According to the tax laws there is annual limit on Loss deductions  relating the amount of business loss that can be deducted in a year.

The law states that single or individual tax payers can deduct nothing more than $250,000 while married taxpayers who are filing jointly can deduct up to $500,000 per year of their business losses.

Therefore, if Jahlil is single the amount of partnership loss he can deduct is $250,000 but if he is married filing jointly, he can deduct $500,000

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Based on predicted production of 21,000 units, a company anticipates $357,000 of fixed costs and $309,750 of variable costs. the
    6·1 answer
  • According to the international codes of conduct, mnes should ________.
    15·1 answer
  • In communication between a sender and a receiver a variety of external factors does not distort messages and their meaning there
    9·2 answers
  • Chocolotto, a chocolate manufacturer, displays a brown dot in a brown square symbol, instead of a green dot in a green square sy
    7·1 answer
  • Fluegge Inc. has provided the following data concerning one of the products in its standard cost system. Variable manufacturing
    5·1 answer
  • The direct materials budget is prepared using information from the ________ budget.
    15·1 answer
  • The following information is available for the Noir Detective Agency. After closing entries are posted, what will be the balance
    10·1 answer
  • A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost TTT, in dol
    7·2 answers
  • The first step in the decision-making process requires you to do what?
    7·1 answer
  • Great Western Southern purchased $525,000 of equipment four years ago. The equipment is seven-year MACRS property. The firm is s
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!