Note that (5π)/6 radians = 150°. Therefore the given angle is in quadrant 2.
Refer to the figure shown below.
Reference angles are measured relative to the horizontal axis.
Therefore the reference angle in each quadrant is π/6 radians or 30°.
Denote the reference angle as θ'.
Then, in quadrant 1,
cos θ' = √3/2, sin θ' = 1/2, tan θ' = √3.
Because we are in quadrant 2,
sin θ' = π/6;
sin(5π/6) is positive, but cos (5π/6) and tan (5π/6) are negative.
Answer:
5π/6 is in quadrant 2.
The reference angle, θ' = π/6.
sin(5π/6) is positive, cosine and tangent are negative.
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
31/7 = 4 3/7.....3/7 is less then 1/2....so the closest integer is 4
Step-by-step explanation:
Please mark me brainlist if this helped
X-intercept has coordinates (x,0)
Y-intercept has coordinates (0,y)
So, the statement "<span> The ordered pair of x-intercept has a zero for the x-value" is false.
</span><span> The ordered pair of x-intercept has a zero for the y-value.</span>