Let C be the amount of compost
T be the amount of topsoil
Each compost cost = $25
Cost of C compost = 25C
Each topsoil cost = $15
Cost of T topsoil = 15T
Amount of compost + amount of topsoil = 10
C + T = 10 -------> Equation 1
cost of C compost + cost of T topsoil = 180
25C + 15T = 180 --------> equation 2
Solve the first equation for C
C + T = 10
C = 10 - T
Now plug it in second equation
25C + 15T = 180
25 ( 10 - T) +15T = 180
250 - 25T + 15T = 180 (combine like terms)
250 - 10 T = 180 (Subtract 250 on both sides)
-10T = 180 - 250
-10T = -70 ( divide by -10 on both sides)
T = 7
She purchased 7 cubic yards of topsoil .
You have to multilpy them . answer would be 2021.175
Answer: the number of VHS movie rentals in 2011 is expected to be 1.13 million.
The table was not provided, but it is not necessary since the exponential regression equation was provided.
The exponential regression equation is the exponential function that best fits the set of data and it is given in the form:
y = a · bˣ
where:
a = initial value of the model
b = exponential grow or decay
x = time passed from the beginning
In our case,
y = 9.92 · (0.8208)ˣ
where:
a = 9.92
b = 0.8208
Since 0 < b < 1 we have an exponential decay, confirming that the number of VHS is decreasing with time.
We can then use this equation to infer the number of VHS movies in 2011.
As a first thing, calculate how many years from the beginning (2000) would pass:
x = 2011 - 2000 = 11
Now, substitute this value in the equation:
<span>y = 9.92 · (0.8208)</span>¹¹
= 1.13
In 2011 we can predict there will be only 1.13 million VHS movie rentals.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Gross taxable Income = $ 1,166
Rate of Income tax = 30%
Amount of income tax = 30 % of 1,166
= 
=$339.6
≅$340
Answer:
No.
Step-by-step explanation:
We assume you're concerned with

The sum of a non-negative number and a positive number cannot be zero. The square root is always non-negative.