Answer:
Total incremental net income = $28,000
Incremental per gallon increase in net income = $0.70 per unit
Explanation:
a. The preparation of incremental statement to find out the increase in net income
Total production $140,000
Less:
Incremental cost
Direct material $68,000
($1.70 × 40,000 gallons)
Direct labor $24,000
($0.60 × 40,000 gallons)
Variable manufacturing
overhead $20,000
($0.50 × 40,000 gallons)
Total incremental cost ($112,000)
Total incremental net income $28,000
b. Incremental per gallon increase in net income = Total incremental net income ÷ Total quantity
= $28,000 ÷ 40,000 gallons
= $0.70 per unit
Therefore the total incremental net income is $28,000 and incremental per gallon increase in net income is $0.70 per unit.
Answer:
$51
Explanation:
Data provided:
Sales function as: ( q = −p + 136 ) million phones
here, p is price in dollars
a) supply function as: ( q = 9p - 374 ) million phones
now,
for equilibrium price, the supply should be equal to the sales
i.e
−p + 136 = 9p - 374
or
136 + 374 = 9p + p
or
10p = 510
or
p = $51
Hence, the equilibrium price should be $51
Answer:
Is teamwork skills
Explanation:
Working well in a team mean:
Work with a group to achieve a goal or shared result effectively
Listen to team members.
Take into account the ideas of all the team
Answer:
The correct answer is letter "A": Histogram.
Explanation:
A Histogram is a graphic representation of grouped data in intervals. The data comes from quantitative variables. A histogram allows generating an idea of the distribution of the data or samples. Qualitative data can also be used but the amount of data must be large. This type of graph plots rectangular vertical bars together with proportional height to the intervals they represent.
Thus,<em> the project in the example can use a histogram to portrait its level of sales through the different seasons.</em>