The balanced chemical equation that represents the reaction is as follows:
<span>SrBr2(aq) + 2AgNO3(aq) → Sr(NO3)2(aq) + 2AgBr(s)
</span>
From the periodic table:
mass of silver = 108 grams
mass of bromine = 80 grams
molar mass of silver bromide = 108 + 80 = 188 grams
number of moles = mass / molar mass
number of moles of produced precipitate = 3.491/188 = 0.018 moles
From the balanced equation:
1 mole of strontium bromide produces 2 moles of silver bromide. Therefore, to calculate the number of moles of <span>strontium bromide that produces 0.018 moles of silver bromide, you will just do a cross multiplication as follows:
amount of </span><span>strontium bromide = (0.018x1) / 2 = 9.28 x 10^-3 moles</span>
<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>
Answer:
2 electrons are transfered in this reaction.
Explanation:
Oxidation is a reaction where an atom, ion, or molecule loses electrons, while reduction corresponds to the electron gain of an atom, ion, or molecule.
In an oxidation-reduction reaction two simultaneous processes take place, oxidation and reduction.
So, oxidation-reduction (redox) reactions involve the transfer of electrons between chemical species. They are also called electron transfer reactions since the particle that is exchanged is the electron.
In this case:
Zn(s) ⇒ Zn²⁺(aq) + 2 e⁻
2 Ag⁺ (aq) + 2 e⁻ ⇒ 2 Ag(s)
So, zinc metal loses two electrons to form the zinc(II) ions, while the two silver ions each gain one electron to form two silver metal atoms.
Then, Zn is a reducing agent (The reducing agent is the one that provides the electrons, oxidizing itself), AgNO3 is an oxidizing agent (The oxidizing agent is the one that traps the electrons, reducing itself).
Finally, you can see that <u><em>2 electrons are transfered in this reaction.</em></u>
It's a cube so the volume = edge^3
Volume = 2.5^3 cm^3 = 15.625 cm^3
density = mass / volume = 42.20 / 15.625 = 2.70 You have 3 places of accuracy.
density of object = 2.70 grams / cm^3 <<<<=== answer.
Neither. A basic postulate of the Kinetic Molecular Theory is that the molecules of <em>all gases</em> at the same temperature have the same average kinetic energy.