If it takes 8 hours for a bus with an average velocity of 65mph to travel from Amarillo to Austin then,
d = 65 (8) = 520 miles
The distance from Amarillo to Austin (or vice versa) is 520 miles.
If the function to get the distance traveled by the automobile is given by:
d(x) = 80 t
Then, the inverse variation relationship would be
d-1(x) = t = d / 80
Since d = 520
t = 520 / 80
t = 6.5 hours
It takes 6.5 hours for the automobile to complete the trip
It is approximately 1.000
Answer:
77
Step-by-step explanation:
$2790 is shares equally between 3 committees. each committee would get - $2790 / 3 = $930
If a shirt costs $12 and the Sports Committee gets $930, the committee would get $930 / $12 = 77.5
The committee cannot get half a shirt, so the greatest number of shirt that can be purchased is 77