Answer: $117,000
Explanation:
So we are to calculate the Raw Materials purchased during the year.
Logically speaking the following should hold,
Raw materials purchased during the year + beginning raw materials = ending Raw materials + Raw materials used
Agreeing on that and rearranging the formula we will have,
Raw Material purchased during the year = Raw Material used during the year + Ending Raw Material Inventory - Opening Raw Material Inventory
Slotting in the figures we will then have,
Raw Material purchased during the year = 114,000 + 56,000 - 53,000
= $117,000
Raw materials purchased during the year amount to $117,000.
Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600
Answer:
May's sales that are expected to be noncollectable are $7500.
Explanation:
The total collections from a months's credit sales is expected to be as follows,
35% in the month of sale
54% in the following month
6% in the second month after sale
The remaining is expected to be noncollectable.
The credit sales for a month are equal to 100%.
The percentage of noncollectable sales is = 100 - (35 + 54 + 6) = 5%
Thus, 5% of each month's sale is expected to be noncollectable.
May's sales that are expected to be noncollectable are,
Noncollectable Sales-May = 150000 * 0.05 = $7500
Answer: $80
Explanation:
Opportunity cost is the benefit that is foregone for an individual by choosing one alternative over other alternatives available to him.
If the opportunity cost is lower for an individual then this will benefit him whereas if the opportunity cost is higher then this will not benefit the individuals.
The opportunity cost of writing a term paper is $80 that she values by going out with a friend and it is the higher cost alternative.