Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%
The molar mass of NH3
N = 14
H3 = 3
total = 17
The fraction of nitrogen is 14/17
So 14/17 x 125 = 102.94g
Answer:
a) First-order.
b) 0.013 min⁻¹
c) 53.3 min.
d) 0.0142M
Explanation:
Hello,
In this case, on the attached document, we can notice the corresponding plot for each possible order of reaction. Thus, we should remember that in zeroth-order we plot the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time, in first-order the natural logarithm of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time and in second-order reactions the inverse of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time.
a) In such a way, we realize the best fit is exhibited by the first-order model which shows a straight line (R=1) which has a slope of -0.0013 and an intercept of -2.3025 (natural logarithm of 0.1 which corresponds to the initial concentration). Therefore, the reaction has a first-order kinetics.
b) Since the slope is -0.0013 (take two random values), the rate constant is 0.013 min⁻¹:

c) Half life for first-order kinetics is computed by:

d) Here, we compute the concentration via the integrated rate law once 1500 minutes have passed:

Best regards.
The question is missing the graphics required to answer which I have attached as an image.
There are four different representations of the orientation of water molecules around chloride anion. Let's first analyze the water molecule.
We have H-O-H as the structure of water. The oxygen atom is more electronegative than the hydrogen atoms, which results in a partial positive charge on the hydrogen atoms and a partial negative charge on the oxygen atom.
The chloride anion is a negative charge. Therefore, the water molecules should orient themselves with the hydrogen atoms facing the chlorine atom as the partial positive charge on the hydrogen atoms will be attracted to the negative charge of the chlorine atom.
The correct representation is shown in graph 3 which shows all hydrogen atoms facing the chlorine anion.
Answer:
ΔT=-747,13°C
Explanation:
Sensible heat is<em> the amount of thermal energy that is required to change the temperature of an object</em>, the equation for calculating the heat change is given by:
Q=msΔT
where:
- Q, heat that has been absorbed or realeased by the substance [J]
- m, mass of the substance [g]
- s, specific heat capacity [J/g°C] (
- ΔT, changes in the substance temperature [°C]
To solve the problem, we clear ΔT of the equation and then replace our data:
Q=msΔT
ΔT=Q/ms
Δ
°C
<em>(Note that Q=-14900 J because there is a </em><u><em>LOST</em></u><em> of thermal energy)</em>
Thus, the change in temperature of the steel bar is -747,13°C, meaning that the temperature of the bar decreases.