Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer: All of the above
Explanation: A leader can be defined as an individual who has the ability to persuade others to work as a group for performing a particular task.
An individual can demonstrate leadership by taking strict action on others and responsibilities on himself.
The given options in the question demonstrates strict actions and responsibility taking ability. Hence, the right option is D.