Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire. If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Explanation:
Magnetic field around a long current carrying wire is given by

where B= magnetic field
permeability of free space
I= current in the long wire and
r= distance from the current carrying wire
Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire.
Now if I'=3I and r'=2r then magnetic field B' is given by

Thus If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Answer: B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Explanation:
Weight is a force, and as we know by the second Newton's law:
F = m*a
Force equals mass times acceleration.
Then if the weight is:
Wx, and the mass is m, we have the equation:
Wx = m*a
Where in this case, a is the gravitational field strength.
Then, isolating a in that equation we get:
Wx/m = a
Then the correct option is:
B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.