Answer:
2,600
Explanation:
Your first step is to find 7% of 4000 ( this is what it is decreasing by per year).
As a result you end up with 280.
Multiply 280 by 5.
1,400 should be your answer( amount of km decreasing after 5 years). This is a decreasing forest, so you subtract 4,000by 1,400.
The mean is 36 and the standard deviation is 5.02.
The mean is given by
μ = np = 120*0.3 = 36.
The standard deviation is given by
σ = √(n*p*(1-p)) = √(120*0.3*0.7) = √25.2 = 5.02.
37.4 Gallons of gas should be your answer! Hope i helped!
<span>if we take the centre of the circle as being the origin, we can say that
x coordinate is :cos o = x/r so x
= r cos o
</span><span>
and
y coordinate : cos(90-teta)= y/r
so y=r*cos(90-teta)
</span><span>
if teta is 29 degrees
y=r*cos(61)
and
x = r * cos(29)</span>
There is no work. i just did it in my head. x = 15 because 15^2 equals 225 and 15+2 = 17 so if 15*15 equals 225 then if you add 30 more that is 255. 30 is equal 2*15 and so you could also say 15*15+(15*2) so 15*17 = 255 so x = 15. you're welcome.