<span>The <u>correct answer</u> is:
This is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.
Explanation<span>:
f(p) is defined as the average number of days a house stays on the market before being sold for price p (given in $1000).
We want f(150); this means p=150. Since p is in thousands of dollars, this means the price of the house was $150,000.
This means f(150) is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.</span></span>
Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident
pound.
Given that population of the city 
Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.
To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Hence final answer is
pounds.
Answer:
13
Step-by-step explanation:
The GCF of 36, 48, and 72 is 12 so there will be 36 / 12 = 3 stacks of English books, 48 / 12 = 4 stacks of science books and 72 / 12 = 6 stacks of math books for a total of 3 + 4 + 6 = 13 stacks.
Answer: He should have translated the scenario as value of all dimes = value of all
Step-by-step explanation: