This is the concept of commercial arithmetic, the amount of tax calculated from $90,000 will be:
Rate*value
=31/1000*90000
=$2,790
the answer is $2,790
Answer:
Marco earned $2.25.
Step-by-step explanation:
1. If Marco sold 12 cups of lemonade for 3$, we would divide 12 cups and how much he earned from the 12 cups (3$). 12/3 = 4
2. By the end of the day, Marco earned $9. So, 4 cups = 1$. To break it down, 1$ = 100 cents and 100 cents divided by 4 is 25 cents. Cups to Cost. ( 4 : 1 ) and/or ( 1 : 0.25 )
3. 8 cups = 2$ plus 1 cup (0.25) = 2.25.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
For this case what we must do is find a quadratic function that is already factored.
This is because in the factored quadratic equations, it is easier to observe the zeros of the function.
In this case, the zeros of the function represent the time at which the company did not make any profit.
We have the following equation:
p (t) = 40 (t - 3) (t + 2) (t - 5) (t + 3)
We observed that there was no gain in:
t = 3
t = 5
The other roots are discarded because they are negative
Answer:
a.p (t) = 40 (t - 3) (t + 2) (t - 5) (t + 3)
The unknown side is 9. Because 9 x 5= 45, 45 being the perimeter, that is 5 times the unknown side. And 45 is the sum of 9, 16, and 20.