She can fill 5/12 of the pyramid.
The volume of a pyramid is given by the formula
V = 1/3lwh. Using our information, we have:
V = 1/3(40)(30)(60) = 24000 cm³
She has 10,000 cm³ of sand; 10000/24000 = 5/12.
The answer is -500, hope this helped
Answer:
Step-by-step explanation:
The distance the light traveled to the ground is the range of the plane expressed as:
R = U*√2H/g
U is he velocity
H is the max height
g is the acc. due to gravity
Let us get U first using the formula
H = u²sin²Ф/2g
1000 = u²sin²60/2(9.81)
1000*19.62 = 0.8660u²
19620 = 0.8660u²
u² = 19620/0.8660
u² = 22655.88
u = √22655.88
u = 150.52m/s
Next is to get the range
R = 150.52√2(1000)/9.81
R = 150.52 √2000/9.81
R = 150.52√203.87
R = 150.52*14.28
R = 2149.16m
Hence the distance the light traveled to the ground is 2,149.16m
The domain of the equation are all the possible values of the independent variables that would make the equation reasonable, possible or true. In this item, the independent variable is r. This could take a value of 0 up to the point when m is equal to zero.
m = 30 - 3r = 0
r = 10
The domain is therefore [0, 10].
The range is the value of the dependent variable which would be from 0 to the point when no video game is played. This is, [0, 30].
The function is discrete because r and m cannot take every value in the number line.