Answer: 75 students.
Step-by-step explanation:
In the data set we have a total of 10 + 8 + 7 + 5 = 30 students.
of those, 10 want to go to the park, the percentage is:
(10/30)*100% = 33.3%
Then, out of the 225, we can expect that a 33.3% (or 0.333 in decimal form) want to go to the park, this is:
N = 225*0.333% = 74.925
We can roud it up, and get N = 75
So Sally can expect that 75 students want to go to the park
I hope this helps you
-2x <2x-4
4 <4x
1 <x
2x-4 <4
2x <8
x <4
1 <x <4
C..The median of Nadia’s data is equal to the median of Ben’s data. D. Nadia had the highest score on a test......?.......?
A: 50 cookies an hour (seth) 80 cookies an hour (erika)
b: 50:1 80:1
c: Seth, he bakes more in an hour