The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Just took the quiz on edgenuity
Hello there,
To find out the equation you use the slope intercept form...
y = mx + b
M is the slope and b is where the line crosses the y-axis...
Now to find the slope you count the distance from two points so...
The distance from (0,2) to (1,5) is 3 units up and 1 unit over.
So the correct answer should be...
y = 3x + 2
Answer: w = 3z + 2
Hope I helped!!
-Char