Well, since you jogged 6/23 mi. a day, for 4 days, it'll be (6/23)×4. This is 24/23 which is one mile and 1/24 of one.
Answer:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Step-by-step explanation:
We don't know the distribution for the scores. But we know the following properties:

For this case we can use the Chebysev theorem who states that "At least
of the values lies between
and
"
And we need the boundaries on which we expect at least 75% of the scores. If we use the Chebysev rule we have this:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


<span>B. 8.6
Let's substitute the given values into the function and calculate the result. So:
f(t) = Pe^rt
f(t) = 6e^0.06t
f(6) = 6e^(0.06*6)
f(6) = 6e^(0.36)
f(6) = 6*1.433329415
f(6) = 8.599976487
Rounding to the nearest tenth, gives: 8.6
So the answer is "B. 8.6"</span>
Answer:
The interest is
Step-by-step explanation:
we know that
The simple interest formula is equal to
where
I is the Final Interest Value
P is the Principal amount of money to be invested
r is the rate of interest
t is Number of Time Periods
in this problem we have
substitute in the formula above