Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
Answer:
It is required answer.
Explanation:
Given that :
1. using balanced chemical equation:
ammonium acetate:
The balanced equation is:
NH₃ + H₂O ===> NH₄OH
when ammonia gas dissolves in water then we get the base in form of ammonium hydroxide.
When NH₄OH reacts with CH₃COOH then we get ammonium acetate and water
NH₄OH + CH₃COOH ===> [CH₃COO]- & NH₄+ & H₂O
So, we can say that,
when we are adding an acid and a base together then we get the product of H₂O and given elements.
2. addition of barium hydroxide to sulfuric acid:
the balanced equation is
H₂SO4+ Ba(OH)₂--> BaSO₄+ 2H₂O
when acid and base reacts together than we get barium sulphate and water
when sulfuric acid and barium hydroxide.
Hence, it is required answer.
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
1. Answer;
Equation;
-NaCl(aq) → Na{+}(aq) + Cl{-}(aq)
Explanation;
-The polar property of water allows ionic compounds such as sodium chloride to dissolve in water. (sodium chloride is an ionic compound).
-Sodium chloride dissociates in water into sodium ions and chloride ions as shown by the equation. Water molecules surrounds the negatively charged chloride ions and positive sodium ions and pulls them away into solution.
2. Answer;
Equation;
Fe(ClO4)3(aq) → Fe 3+(aq) + 3ClO4 - (aq)
Explanation;
Iron (iii) perchlorate (Fe(ClO4)3 dissociates in water into iron (iii) ion and perchlorate ion. Iron (iii) ion is positively charged while the perchlorate ion is negatively charged, they are pulled apart by the polar water molecules, a process called dissociation.
-