The right answer is 271.78 degrees for cyclohexane.
For each liquid there is a precise relationship between pressure and boiling temperature, we can define the boiling temperature as the moment when the first bubble of vapor appears on the surface of a liquid.
m = given mass of gas = 3.82 g
M = molar mass of gas = ?
T = temperature of laboratory = 302 K
P = air pressure = 1.04 atm = 1.04 x 101325 pa
V = volume of gas = 0.854 L = 0.854 x 10⁻³ m³
using the ideal gas equation
PV = (m/M) RT
inserting the above values
(1.04 x 101325) (0.854 x 10⁻³) = (3.82/M) (8.314) (302)
M = 106.6 g
hence the molar mass of the gas comes out to be 106.6 g
Answer:
the solid materials will disappear after mixing with a liquid material
plsss mark me as brainliest answer plsssssssss