Answer:
The depreciation cost of the bus per unit is $ 1.4 which is purchased on January 1, 2019.
Explanation:
The depreciation cost per unit is computed as:
Depreciable asset = Cost - Salvage Value
= $205,860 - $7,900
= $197,960
Depreciation per unit = Depreciable asset /Useful life expected value
= $197,960 / 141,400
= $1.4
Therefore, the per unit cost is $1.4
Answer:
E) Bright: No dominant strategy, Sparkle: Strategy 1
Explanation:
The payoff matrix above shows the profits associated with the strategic decisions of two oligopoly firms, Bright Company and Sparkle Company. The first entries in each cell show the profits to Bright and the second the profits to Sparkle. What are the dominant strategies for Bright and Sparkle, respectively?
Bright: No dominant strategy, Sparkle: Strategy 1
Answer:
The correct answer is letter "B": power.
Explanation:
The need for power leads to people showing a need to have everything under control. Even the tiniest detail is meticulously reviewed. If somebody else shows signs of leadership, the individual with power needs tries to subordinate the other immediately, imposing his or her ideas as the best.
Answer:
Direct material price variance= $1,200 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard price= $8 per gallon
Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800.
To calculate the direct material price variance, we need to use the following formula:
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
Actual price= 22,800/3,000= $7.6 per gallon
Direct material price variance= (8 - 7.6)*3,000= $1,200 favorable
Dot Pitch: The amount of space between the centers of adjacent pixels. The closer the pixels, the crisper the image.