Color <span>is a physical property of all visible light determined by the light's frequency and visible to the human eye.</span>
Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>
Most likely the answer is b
Answer:
The y-value of the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of wire one from two along the y-axis is y = 0.340 m
The current on the first wire is 
The force per unit length on each wire is 
Generally the force per unit length is mathematically represented as

=> 
Where
is the permeability of free space with a constant value of 
substituting values

=>
Let U denote the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero
So
So the force per unit length of wire 2 from line U is equal to the force per unit length of wire 1 from line (y - U)
So

substituting values


