Answer:
2.87%.
Explanation:
The total return, also refer to as Nominal return or Money return, is based on the nominal interest rate. For example, let's say that you deposited $100 into a bank account and the bank offers you an annual return of 11%. This 11% is the stated interest rate, it is known as nominal interest rate, and it is rate before taking into account the effect of inflation. When we deduct the effect of inflation from nominal rate, it gives us the real rate. Real rate reflects the Purchasing Power. The Fisher equation will be used to determine the expected inflation rate. The Fisher equation is as follows:
(1 + i ) = (1 + r) * (1 + h)
where
i = Nominal (Money) rate
r = Real rate
h = Inflation rate
Simply adjust the equation to calculate the inflation rate;
⇒ h = [(1 + i) / (1 + r)] - 1
OR h = [(1 + .11) / (1 + .079)] - 1 = 2.87%.
Answer:
a. Its intended goal is to protect the interests of those who hold equity in the bank
Explanation:
Base on the scenario been described in the question, Its intended goal is to protect the interests of those who hold equity in the bank
Capital requirements are designed to ensure that banks will have sufficient capital to repay the depositors and debtors. A bank's "capital" is the difference between the total value of the bank's assets and its total deposits plus debt. That is, the bank's capital is the money that would be left over if the bank were able to liquidate all of its assets to pay off all of its depositors and debtors.
Answer:
b) contemporary
Explanation:
Contemporary management perspective or leadership includes some characteristics as:
"A managerial leadership style that entail inviting input from every individual before making any major decision.
Participative leadership style tends to incorporate a democratic perspective in modern management, which has initially been centralize
This leadership style is based on the ability of a leader to match to the prevailing circumstances.
Major decisions are dependent (contingent) upon the inherent internal and external situation of a company or society."
Reference: GumEssays. “Contemporary Leadership.” Premium Level Assignment Help on GumEssays.com, 2019,
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
Number of units which company plan to produce in February is 352000
Explanation:
We have given expected sales in January, February and march is 440000, 390000 and 380000 units respectively
And desired needing finished goods in inventory in January, February and march is 39000, 38000 and 40000 units respectively
We have to find the how many units company plans to producing for month February
Number of units which company plan to produce in February = 390000 - 38000 = 352000