The given question is incomplete. The complete question is:
A 10.0 mL aliquot is removed from the described stock solution with molarity of 5M and diluted to a total volume of 100.0 mL. Calculate the molarity of the dilute solution.
Answer: 0.5 M
Explanation:

where,
= molarity of stock solution = 5 M
= volume of stock solution = 10.0 ml ml
= molarity of dilute solution = ?
= volume of dilute solution = 100.0 ml
Putting in the values we get:


Thus the molarity of the dilute solution is 0.5 M