Answer:
The distance the piece travel in horizontally axis is
L=3.55m
Explanation:





Now the angular velocity is the blade speed so:
assuming no air friction effects affect blade piece:
time for blade piece to fall to floor

Now is the same time the piece travel horizontally

blade piece travels HORIZONTALLY = (24.5)(0.397) = 9.73 m ANS
Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
If a boat is going East at 15mph and there is a water current going southeast at 45° then the boat is being drifted southward. So since the current is going at an angle then it has a x and y component. So Rx refers to the x-component force of the current and Ry refers to the y-component of the current, and |R| refers to the magnitude of these forces.
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.