Answer:
the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Explanation:
given data
temperature = 68 °F
average diameter = 200 µm
to find out
what is the difference in pressure between the inside and outside of the droplets
solution
we know here surface tension of carbon tetra chloride at 68 °F is get from table 1.6 physical properties of liquid that is
σ = 2.69 ×
N/m
so average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
now here we know relation between pressure difference and surface tension
so we can derive difference pressure as
2π×σ×r = Δp×π×r² .....................1
here r is radius and Δp pressure difference and σ surface tension
Δp =
put here value
Δp =
Δp = 538
so the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Answer:
153.2 J
Explanation:
Let's first list our given parameters;
mass (m) of the block = 10 kg
which slides down ( i.e displacement) = 2 m
kinetic coefficient of friction (μk) = 0.2
In the diagram shown below; if we take an integral look at the component of force in the direction of the displacement; we have
Fcos 40°
100 (cos 40°)
76.60 N
Workdone by the friction force can now be determined as:
W =
× displacement
W = 76.60 × 2
W = 153.2 J
∴ the work done by the friction force = 153.2 J
Answer:
The correct option is;
A) Steel becomes too hot in the Sun and can burn the children
Explanation:
The properties of steel includes;
Low specific heat capacity, high thermal and electrical toughness, high hardness, high tensile strength, high yield strength, appreciable elongation, high fatigue strength, can easily corrode, high malleability and ability to creep
Therefore, due to the low specific heat capacity, which is 0.511 J/(g·°C) and high conductivity of steel which is about 32 W/(m·k), the temperature of the steel can rapidly rise and the hot steel surface can readily conduct the heat, (due to the temperature difference) to other bodies that come in contact
Given:
Pressure,
= 1300 kPa
Temperature,
= 
= 100 kPa
velocity, v = 40 m/s
A = 1
Solution:
For air propertiess at
= 1300 kPa
= 
= 793kJ/K
= 
and also at
= 100 kPa
= 401 KJ/K
= 
a) Mass flow rate is given by:

Now,
= 46.51 kg/s
b) for the power produced by turbine, 
= 18.231 MW