Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>
Answer:
4,400 deer
Explanation:
Total fund received = Fixed cost + Variable cost
$54,000 = $10,000 + $10 × Variable cost
$44,000 = $10 × Variable cost
Therefore,
Variable cost = 4,400 deer
Answer: A, B, and C. ALL OF THE ABOVE!
Explanation:
They're all the correct answer.
Answer:
ChowMein Company
a. Monthly break-even point in sales dollars = Fixed Costs/Contribution margin
= $2,000/50%
= $4,000
b. Monthly break-even point in units = Fixed Costs/Contribution per unit
= $2,000/$300
= 6.67 or simply 7 units
c. Monthly income for April:
Sales ($600 * 15) = $9,000
Variable cost ($300 * 15) = $4,500
Contribution = $4,500
Fixed Costs = $2,000
Income = $2,500
d. Monthly income for May:
Sales ($600 * 20) = $12,000
Variable cost ($300 * 20) = $6,000
Contribution = $6,000
Fixed Costs = $2,000
Income = $4,000
e. Margin of Safety for April:
Sales in April minus Break-even Sales
= $9,000 - $4,000
= $5,000
Explanation:
Data and Calculations:
Unit selling price = $600
Unit variable costs = $300 ($250 + 50)
Unit Contribution = $300
Contribution margin = 50% ($300/$600 * 100)
Fixed Costs = $2,000
April sales = 15
May sales = 20