vf^2 = 2ad
vf^2 = 2(9.81)(44m)
vf^2 = 863.28
vf = √863.28
vf = 29.4 - using equations of motion
ME = PE + KE
ME = mgh + 1/2mv^2
ME = (1)(9.81)(44) + 1/2(1)(3^2)
ME = 431.64 + 4.5
ME = 436.14 - using conservation of energy
hope this helps :)
Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
A bathroom scales works due to gravity. Under normal
conditions, a reading can be obtained when your body is pushing some force on
the scale. However in this case, since you and the scale are both moving
downwards, so your body is no longer pushing on the scale. Therefore the answer
is:
<span>The reading will drop to 0 instantly</span>