Answer:
The right answer is, False.
Explanation:
Nowadays companies seek to improve the attitudes, knowledge and skills of their employees, through training activities so that everyone works synergistically in achieving the objectives of organizations.
Answer:
$575
Explanation:
Given that,
Opening office supplies = $1,100
Closing office supplies = $475
Office supplies expense for the month = $1,200
Opening stock + Purchases - Closing stock = Consumption
$1,100 + Purchases - $475 = $1,200
$625 + Purchases = $1,200
Purchases = $1,200 - $625
= $575
Therefore, the amount of office supplies was purchased during February is $575.
Answer:
B. Jury of executive opinion method.
Explanation:
There are several methods of forecasting sales, one of which is Jury of executive opinion method. In this method, senior executives in an organization are called upon by the upper management to analyze, deliberate and come up with what probably will be the future sales of the organization which will in turn drive future revenue.
In as much as the people involved have experience in terms of forecasting, their overall submission will form the basis of future sales forecast of the organization.
Unlike Delphi method which involves the use of experts in analyzing and forecasting future sales and whose procedure is somewhat rigorous and formal, jury of executive opinion is not formal and only rely on the outcome of deliberations done by the managers appointed by the organization.
Other method of sales forecast are market share method, buyer intention method. etc.