The rate of change of the risk of down syndrome (in percentage of births per year) is
r(x) = 0.004641x² - 0.3012x + 4.9, 20≤ x ≤ 45
where
x = maternal age at delivery.
The function giving risk as a percentage of births when maternal age is x is the integral of r(x). That is,
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² +4.9x + c
When x = 30, f = 0.14%. Therefore
0.001547(30³) - 0.1506(30²) + 4.9(30) + c = 0.14
41.769 - 135.54 + 147 + c = 0.14
c = -53.089
Answer:
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² + 4.9x - 53.089, 20 ≤ x ≤ 45
The function is graphed as shown below.
We have
that
Cost
use of a backhoe----------------------$300 an hour
<span> Estimate for equipment rental each week---------------------$18,400</span>
Total
hours operator per week--------------------------------------40
<span> 40*300</span>=$12000---------------------it
is the cost per week to use a backhoe
$12000<$18400 is ok
<span> The maximum of hours that I can rent </span>a backhoe <span> are 40 hours, since it is the limit of the
operator and it do not overcome the total budget </span>
The area of a parallelogram is simply calculated using
the formula:
A = b * h
Where,
b = length of the base = 45 ft
h = height which is perpendicular to the base = 21 ft
Using the formula, we calculate the total area of the yard.
A = b* h
A = 45 ft * 21 ft
A = 945 ft^2
Now we don’t want to sod the Garden area for the most
obvious reason. The garden has an Area of 105 ft^2, we subtract this to the
total area giving us,
Area to sod = 945 ft^2 – 105ft^2
<span>Area
to sod = 840 ft^2</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
x, height of men is N(69, 2.8)
Sample size n =150
Hence sample std dev = 
Hence Z score = 
A) Prob that a random man from 150 can fit without bending
= P(X<78) = P(Z<3.214)=1.0000
B) n =75
Sample std dev = 
P(X bar <72) = P(Z<9.28) = 1.00
C) Prob of B is more relevent because average male passengers would be more relevant than a single person
(D) The probability from part (b) is more relevant because it shows the proportion of flights where the mean height of the male passengers will be less than the door height.
Answer:
a) 0.05
b) 0.9826
c) 0.000039308
Step-by-step explanation:
a) 
b) For two minutes, the mean is doubled, hence it is 6. In order to calculate the probability of al least two calls arriving, we calculate first the probability of the complementary event: At most 1 call will arrive. For that probability, we need to sum the probabilities of 0 and 1.


Hence,

c) For five minutes the mean is 15. We need to sum the probabilities of 0, 1 and 2.


As a result,

Practically 0