Complete Question
A recent study found that hourly wages earned by employees possessing a master's degree are distributed normally with a mean of $27.50 and standard deviation of $3.50
At a recent job fair, Intel boasted that they paid master's graduates more than 90% of all
employers. If we interpret their claim as a percentile, what hourly wage must they offer
employees with master's degrees?
Answer:
The value is 
Step-by-step explanation:
From the question we are told that they paid master's graduates more than 90% of all
Generally from the z-table the z-score for 90% is 
This z-score can be mathematically represented as

Here x is the hourly wage they offer employees with master's degrees
substituting $27.50 for
and $3.50 for
we have

=> 
Answer:
67
Step-by-step explanation:
Division:-

ANSWER
The correct option is,

EXPLANATION
We were given that the solutions of the quadratic equation are

and

This tells us that,

and

are factors of the quadratic equation.
This implies that the quadratic equation is of the form,

We were also told that

is a non zero constant.
This means that we can use k to multiply the whole equation and the solution will not be affected.
Our equation now becomes,

Hence the correct answer is A.
Answer:
y''=-1.26
Step-by-step explanation:
We are given that 
We have evaluate the second order derivative of y w.r.t. x when x=2 and y=3.
Differentiate w.r.t x
Then , we get




Again differentiate w.r.t.x
Then , we get


Using value of y'


Substitute x=2 and y=3
Then, we get 

Hence,y''=-1.26