Answer:
50 employees
Step-by-step explanation:
We can set up a proportion which would be
4/x = 8/100
This shows 4 out of x people is the same as 8% of 100.
We divide 100 by 8, and then multiply by 4 to get 50.
We can check this by plugging 50 into the proportion.
4/50 = 0.08
8/100= 0.08
There are 50 total employees at the shop.
Answer:
a) Binomial distribution B(n=12,p=0.01)
b) P=0.007
c) P=0.999924
d) P=0.366
Step-by-step explanation:
a) The distribution of cracked eggs per dozen should be a binomial distribution B(12,0.01), as it can model 12 independent events.
b) To calculate the probability of having a carton of dozen eggs with more than one cracked egg, we will first calculate the probabilities of having zero or one cracked egg.

Then,

c) In this case, the distribution is B(1200,0.01)

d) In this case, the distribution is B(100,0.01)
We can calculate this probability as the probability of having 0 cracked eggs in a batch of 100 eggs.

There were 5 times the number of hawk fans :)
Answer:
40.20cm approx
Step-by-step explanation:
Step one
given data
We are told that the dimension of a computer screen
diagonal= 52 cm
height= 33cm
Length = ?
Required
The length of the base of the screen
Step two
Let us use Pythagoras theorem to find the length of the base
Hyp^2= Opp^2+ Adj^2
52^2= 33^2+ L^2
2704= 1089+L^2
L^2= 2704-1089
L^2= 1615
L=√1615
L= 40.20cm approx
<u>The length is 40.20cm approx.</u>
In order to get the total price, we can multiply the 4 dollars by .05 to find 5 percent of the object's cost and add it to the sales tax. So, .05 times 4 is 0.2, meaning there is a sales tax of 0.2 dollars. We add that to the four, so the total price is 4.20 dollars. Hope this helps.