Answer:
$44
Explanation:
The computation of the accrued interest expense is shown below:
= Face value or Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $6,600 × 8% × (30 days ÷ 360 days)
= $44
We assume there are 360 days in a year
And, the 30 days is calculated from December 1 to December 31
This is the answer and same is not mentioned in the given options.
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Manufacturing cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $80,000 + $100,000 + $30,000 + $60,000
= $270,000
Purchase from outside:
= Fixed overhead + Purchase price
= $60,000 + (50,000 × $10)
= $60,000 + $500,000
= $560,000
Effect on income = Purchase from outside - Manufacturing cost
= $560,000 - $270,000
= $290,000
Therefore, the above calculations shows that income will decrease by $290,000.
Answer:
Comparative advantage.
Explanation:
Comparative advantage is the ability to produce good and services at a lower opportunity cost compared to others , leading to lower selling price and competitive advantage over others .
Specialization is about concentrating on producing a few products in order to
build brands , expertise and gain maximum productivity leading to a reduction in selling price and a comparative advantage.
Answer:
$2,400
Explanation:
Total production Cost:
= Direct materials and direct labor + Indirect materials and indirect labor + Insurance on manufacturing equipment
= $7,000 + $2,000 + $3000
= $12,000
Amount should be reported as inventory in the company’s year-end balance sheet:
= (Total production Cost ÷ Units manufactured) × (Units manufactured - Units sold)
= ($12,000 ÷ 1,000) × (1,000 - 800)
= $12 × 200
= $2,400
you'll have 59.2% profit margin (148,000)
can i get brainlist