Answer: $22.22
Explanation:
We can use the dividend discount model to solve for this.
The formula is,
P = D1 / r - g
Where,
D1 = the next dividend
r = the expected return
g = the growth rate.
We do not have the expected return but we can calculate for it using the old stock price and growth rate. Making it x we have,
28.5 = 0.5 / x - 0.075
28.5 (x - 0.075) = 0.5
x = 0.5 / 28.5 + 0.075
x = 0.09254385964
x = 9.25 %
Now that we have the expected return we can calculate the new stock price with the new growth rate,
P = 0.5 / 9.25% - 7%
P = 22.2222222222
P = $22.22
The new stock price is $22.22
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer
lost / lost
A company CEO created an ethics policy, made ethical training mandatory and installed feedback systems for ethics violation. When ethics violations were reported to the executives however, no changes or reprimands were made. Consequently, the policies ____lost____ value and executives __lost______ the respect of employees
Explanation:
Creating ethics policies is extremely important for an organization to align employee behavior with its organizational culture. Business values, when clearly and effectively established, help at various organizational levels, such as good team relationships, conflict resolution, and effective communication among all employees. In the above question, as there was no compliance with the ethics policy implemented by the CEO and no correction of the failures, there was a lost of value of the policy and lost of respect for employees.
<u>Answer:
</u>
The strategy that they should use should be that of negotiation.
<u>Explanation:
</u>
- In order to make the employees understand that they would be allowed to take the company phones and laptops to home but they would be required to carry out certain operations of the company work, it would be necessary to negotiate with them on the offer put forward by the company.
- This strategy would help the company even of a few employees agree to the offer as the operation time of the company would increase substantially.
Answer:
11.28%
Explanation:
Midwest fastener stock is expected to have a 16% booming economy
12% normal economy
-3% recession economy
The probability of an economic boom is 12%
The probability of a normal state is 80%
The probability of a recession is 8%
Therefore, the expected rate of return can be calculated as follows
= (return in booming economy×probability of boom economy)+(return in normal economy × probability of normal economy)+(return in recession economy×probability of recession economy)
= (16%+12%)+(12%+80%)+(-3%+8%)
= 192%+960%+(-24%)
= 192%+960%-24%
= 1,128%/100
= 11.28%
Hence the expected rate of return on the stock is 11.28%