The answer is 34.1 mL.
Solution:
Assuming ideal behavior of gases, we can use the universal gas law equation
P1V1/T1 = P2V2/T2
The terms with subscripts of one represent the given initial values while for terms with subscripts of two represent the standard states which is the final condition.
At STP, P2 is 760.0torr and T2 is 0°C or 273.15K. Substituting the values to the ideal gas expression, we can now calculate for the volume V2 of the gas at STP:
(800.0torr * 34.2mL) / 288.15K = (760.0torr * V2) / 273.15K
V2 = (800.0torr * 34.2mL * 273.15K) / (288.15K * 760.0torr)
V2 = 34.1 mL
Answer:
Solubility indicates the maximum amount of a substance that can be dissolved in a solvent at a given temperature. Such a solution is called saturated,it is calculated by dividing the mass of the compound by mass of the solvent then multiply by the molar concentration.
molar mass of solvent (Agl)= 107.8682 + 126.90447 = 234.77267g/mol
For 0.038M of Nal
molar mass of Nal compound= 22.99 + 126.90447 = 149.89447g/mol
solubility = [ 149.89447 / 234.77267] * 0.038 = 0.024
For 0.05M of AgNO3
molar mass of AgNO3 compound = 107.8682 + 14.01 + 3(16) = 169.8782g/mol
solubility = [169.8782 / 234.77267] * 0.05 = 0.036
For 0.025M of KI
molar mass of KI compound = 39.0983 + 253.8089 = 292.9072g/mol
solublity = [292.9072 / 234.77267] * 0.025 = 0.031
For 0.0125M of Lil
molar mass of Lil compound = 6.941 + 253.8089 = 260.7499g/mol
solubility = [260.7499 / 234.77267] * 0.0125 = 0.014
Therefore the solution with the highest solubility is 0.05M of AgNO3
Sugar is formed through covalent bonds since there are no metal ions for the conduction of electricty. There are also no delocalized electrons within sugar that allow for the flow of electricty
Answer:
HClO 7.54
Explanation:
Hypochlorous acid (HClO) is a weakest acid because the pKa value of Hypochlorous acid is very high among the options given in the activity. pKa is a method which is used in order to identify the strength of an acid. The higher the value of pKa of a liquid, lower the strength of an acid while lower the value of pKa of chemical, higher the strength of an acid. In the options, HClO2 is a strong acid due to high lower pKa value.
The reaction of ammonium perchlorate with itself is as follows:
<span>2NH4ClO4 ..........> N2 + Cl2 + 2O2 + 4H2O
</span>
From the periodic table:
molecular weight of nitrogen = 14 grams
molecular weight of oxygen = 16 grams
molecular weight of hydrogen = 1 gram
molecular weight of chlorine = 35.5 grams
Therefore:
molar mass of ammonium perchlorate = <span> 117.5 grams
Now, we know that 2 x </span><span> 117.5 = 235 grams of ammonium perchlorate are required to produce 28 grams of nitrogen. We can use cross multiplication to determine the amount of hydrogen produced from 3.1 grams of ammonium perchlorate as follows:
mass of nitrogen = (3.1 x 28) / 235 = 0.369 grams</span>