Answer:
1.5 mph
Step-by-step explanation:
Let speed of boat be x
let speed of current be c
Also, note D = RT
D is distance
R is rate
T is time
Now, for first leg, we can write:
(x+c)3 = D
And for second leg , we can write:
(x-c)4.8 = D [note 4 hour 48 minutes is 4.8 hours]
We can equate both D's to get:
(x+c)3 = (x-c)4.8
3x + 3c = 4.8x - 4.8c
7.8c = 1.8x
We know x = 6.5 [given], plugging it in and solving for c:
7.8c = 1.8(6.5)
c = 1.5
Speed of Current = 1.5 miles per hour
The change in the water level should decrease by 1.2 inches in 24 hours.
Answer:
Step-by-step explanation:
12.80+3.42= 16.22
16.22-9.70= 6.52 that's your answer
7 batches of cookies 14 x 7=98 whereas sandy needs 12 x 8=96 ,so 7 batches would be perfect
The answer would be C) As the number of hours of studying increases, test scores increase because the scatterplot has a cluster that increases from left to right.
Any questions? Ask me in the comments bellow.
Hope this helps. :)