A score of 85 would be 1 standard deviation from the mean, 74. Using the 68-95-99.7 rule, we know that 68% of normally distributed data falls within 1 standard deviation of the mean. This means that 100%-68% = 32% of the data is either higher or lower. 32/2 = 16% of the data will be higher than 1 standard deviation from the mean and 16% of the data will be lower than 1 standard deviation from the mean. This means that 16% of the graduating seniors should have a score above 85%.
Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.
Answer:
a) 0.0228
b) 94.6
Step-by-step explanation:
The formula for calculating a z-score when you are given a random.number of samples is z = (x-μ)/σ/√n
where x is the raw score
μ is the population mean
σ is the population standard deviation
n = random number of samples
Given a normal distribution with u = 75 and o = 40, if you select a sample of n = 16,
a) what is the probability that the sample mean is above 95? (4 d.p.) b)
= x = 95
Hence:
z = 95 - 75/40/√16
= 20/40/4
= 20/10
= 2
Probability value from Z-Table:
P(x<95) = 0.97725
P(x>95) = 1 - P(x<95) = 0.02275
The probability that the sample mean is above 95 to 4 decimal places = 0.0228
b) What is the value, of which there is 97.5% chance that a sample mean is less than that value?
97.5% chance = z score for the confidence interval = 1.96
Hence:
z = (x-μ)/σ/√n
1.96 = x - 75/40/√16
1.96 = x - 75/ 40/4
1.96 = x - 75/10
Cross Multiply
1.96 × 10 = x - 75
19.6 = x - 75
x = 19.6 + 75
x = 94.6
The value, of which there is 97.5% chance that a sample mean is less than that value is 94.6
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
We are asked to find the perimeter of triangle CDE. The perimeter of a shape is simply the sum of all its sides, hence:
Perimeter of tiangle CDE = |CD| + |DE| + |CE|
Given that C(4, -1), D(4, -5), E(2, -3).
The distance between two points
is given as:

Therefore the lengths of the triangle are:

Perimeter of CDE = 4 + 2.83 + 2.83 = 9.66 units
10+12+14 = 36
12/36 x 11/35 x 14/34 = 11/255
There's your answer.