Answer: 2.36
Explanation: Hours per machine * # of machines
325 * 3 = 975
Units produced/ Machine Hour
2,300/975 = 2.36
Answer: $65,075.85
Explanation:
Given that the cash flow should be constant, it will be an annuity.
The initial investment will be the present value of this annuity.
Present value of annuity = Annuity * ( 1 - (1 + rate)^-number of periods) / rate
460,100 = Annuity * ( 1 - (1 + 8.2%) ⁻¹¹) / 8.2%
460,100 = Annuity * 7.070211525
Annuity = 460,100 / 7.070211525
= $65,075.85
Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731
Answer: encoding
Explanation:
Considering the communication process, an advertisement of a particular copier machine model would be considered encoding.
Encoding simply helps in the translatation of the idea relgarding a message into symbols or words which should be easily understood by the receiver. The copier machine is sending tothe sender.
Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3