Answer:
8.1%
Explanation:
Firstly, let look at the formula for calculating weighted average cost of capital (WACC):
WACC = (D/A) x r_D x (1-t) + (E/A) x r_E + (PE/A) x r_PE, where:
A: Market value of company asset;
D: Market value of company debt;
E: Market value of company equity;
PE: Market value of company preferred equity;
r_D: cost of debt;
r_E: cost of equity/retained earnings;
r_PE: cost of preferred equity;
t: tax rate
Putting all the numbers together, we have:
WACC = 35% x 6.5% x (1-25%) + 55% x 10.5% + 10% x 6% = 8.1%
The most desirable bundle of rights in time-sharing gives the buyer privileges to rent or sell the interest in the property. These rights are known as Livery of Seisin. Livery of Seisin refers to owning something and having the right to sell it. When a consumer owns a time-share, they have the rights to rent or sell the property during their allotted time during the year they have the property.
Answer:
Lundholm, Inc
Journal Entries
Date Account Titles Debit Credit
May 1, 18 Cash $500,000
Bonds payable $500,000
(To record the bond issuance)
31 Oct, 18 Interest Expenses $22,500
(500000*9%*6/12)
Cash $22,500
(To record payment of the first semiannual period’s interest)
Nov 1, 19 Bonds payable $300,000
Loss on Bonds $3,000
Cash $303,000
(To record retirement the bonds at 101 on November 1, 2019)
Answer:
The correct answer is $0
Explanation:
Solution
An Impairment loss recognized when a book value of reporting company is more than its fair value, In the given example, the book value is not more than its fair value or higher than the value, hence the amount of the impairment loss that Antle Inc would record for goodwill at the end of 2021 is: Impairment loss is $0
Answer:
Account receivable on July 31 = $261,800
Explanation:
We would not be making use of the information for June as the question says 60% is collected in the month of sale and 40% is collected in the following month . Therefore as at July 31, all of june sales would have been collected and won't be outstanding
July credit sales = 85% * $770,000 = $654,500
Collected in July (60%) = 60% * $654,500 = $392,700
Receivable as at 31 July = $654,500 - $392,700 = $261,800